Cookies 🍪

Deze site gebruikt cookies waar we je toestemming voor nodig hebben.

Doorgaan naar content
panhuistuin_eerstespade.jpg

Nieuwe gemeenschappelijke tuin van Veneco en Panhuys Park verbindt woonzorgcentrum, werkplek en buurt

In de Panhuisstraat in Destelbergen startten in oktober de werken aan een gemeenschappelijke tuin. Veneco, de streekintercommunale die lokale besturen ondersteunt bij onder meer ruimte, klimaat en leefomgeving, legt de tuin aan samen met het aanpalende woonzorgcentrum Panhuys Park (zorggroep emeis). De bestaande groenzones van beide organisaties worden samengebracht tot één groene en toegankelijke plek voor bewoners, medewerkers, bezoekers én buurtbewoners.

Met de eerste spadesteek op 28-10-2026 wordt het startschot gegeven voor de aanleg. Vandaag zijn de terreinen van Panhuys Park en Veneco nog van elkaar gescheiden door een berm. De berm verdwijnt en in de plaats komen nieuwe paden, zit- en ontmoetingsplekken, bloemrijke graslanden en nieuwe bomen en struiken. Daarnaast komt er een natuurlijk ingerichte vijver met zachte oevers.

De tuin zorgt voor een nieuwe verbinding tussen de Dendermondesteenweg en de Panhuisstraat. Het wandelpad langs de Ledebeek, dat vandaag doodloopt, wordt doorgetrokken. De paden worden toegankelijk aangelegd zodat ook de bewoners van het woonzorgcentrum de tuin vlot kunnen gebruiken en vlot en veilig de winkels uit de buurt kunnen bereiken.

Groen, water en biodiversiteit

Er komen ongeveer 300 nieuwe bomen, aangevuld met struiken en bloemrijke graslanden. Daarbij wordt gekozen voor streekeigen en inheemse soorten. De extra bomen zorgen op termijn voor meer schaduw en verkoeling. Ook water krijgt een belangrijke plaats. Infiltratiezones en wadi’s zorgen ervoor dat regenwater ter plaatse in de bodem kan dringen.

We ondersteunen lokale besturen dagelijks bij uitdagingen rond het kwalitatief inrichten van ruimte met oog op o.a. de klimaatverandering. Dan vinden we het belangrijk om dit ook te vertalen op onze eigen site. Met meer bomen, ruimte voor water en biodiversiteit willen we daar heel concreet aan bijdragen.

— Sofie Vandelannoote , Algemeen directeur van Veneco

Een plek van ontmoeting

Voor Panhuys Park betekent de nieuwe tuin vooral meer ruimte voor bewoners, bezoekers en medewerkers om buiten te zijn, elkaar te ontmoeten en te bewegen. De tuin krijgt onder meer zitplekken, aangepaste banken en een verhoogde moestuinbak.

De gemeenschappelijke tuin past perfect in onze ambitie om onze bewoners zoveel mogelijk in contact te brengen met de natuur. Een biodiverse omgeving is goed voor de fysieke én mentale gezondheid. Het nodigt uit om te bewegen, te bewonderen en te genieten, samen met familie en vrienden.

— Christoph Vanden Cantoore , Directeur Panhuys Park

 Steun van de Provincie Oost-Vlaanderen

De aanleg van de gemeenschappelijke tuin wordt mee mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van 50.000 euro van de Provincie Oost-Vlaanderen via Plattelandsinitiatieven. Panhuys Park (groep emeis) financiert 30.000 euro van de werken.

provincie.png

Eerste bloei vanaf de lente

De werken starten in oktober en duren volgens de huidige planning tot eind januari 2027. Eerst gebeuren de grondwerken, waaronder de herinrichting van de vijver, het uitgraven van wadi’s en het verwijderen van de berm tussen beide terreinen. Daarna volgen de paden, het meubilair en de aanplantingen.

Vanaf de lente van 2027 zal de tuin voor het eerst echt vorm en kleur krijgen met bloesems, bloemenmengsels en jonge bomen en struiken.

  • Projectpartners

    Opdrachtgevers: Veneco en woonzorgcentrum Panhuys Park (zorggroep emeis)
    Ontwerp: Havana Architectuur BV – Atelier Romain
    Aannemer: Castelein Outdoor
    Met de steun van: Provincie Oost-Vlaanderen

  • panhuistuin_groepsfoto.png
  • panhuistuin_eerstespade.jpg
  • panhuistuin_werken.jpeg
  • panhuistuin.jpeg
  • panhuistuin_1_ontwerpplan.png